piątek, 3 kwietnia 2015

Włochy - informacje ogólne

Repubblica Italiana (Republika Włoska)
Język urzędowy: włoski
Hymn: Fratelli d’Italia (Bracia Włosi)
Położenie: Półwysep Apeniński (południe Europy)
Stolica: Rzym
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Głowa państwa: prezydent Sergio Mattarella
Powierzchnia całkowita: 301 230 km²
Liczba ludności (2014r.): 61 680 122
Jednostka monetarna: 1 euro

Flaga Włoch

Włochy sąsiadują z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Oblewają je wody Morza Śródziemnego (Morze Liguryjskie, Tyrreńskie, Jońskie i Adriatyckie). Na północy Włoch rozciągają się Alpy, natomiast wzdłuż półwyspu ciągną się Apeniny.

Godło Włoch

Włochy dzielą się na dwadzieścia regionów. Oto one (w nawiasach wypisane są stolice poszczególnych regionów): Abruzja (L'Aquila), Apulia (Bari), Basilicata (Potenza), Emilia-Romania (Bolonia), Friuli-Wenecja Julijska (Triest), Kalabria (Catanzaro), Kampania (Neapol), Lacjum (Rzym), Liguria (Genua), Lombardia (Mediolan), Marche (Ankona), Molise (Campobasso), Piemont (Turyn), Sardynia (Cagliari), Sycylia (Palermo), Toskania (Florencja), Trydent-Górna Adyga (Trydent), Umbria (Perugia), Dolina Aosty (Aosta), Wenecja Euganejska (Wenecja). Ponadto, wewnątrz Włoch znajdują się dwa państwa - enklawy: San Marino i Watykan.


Czas
We Włoszech czas jest taki sam, jak w Polsce, tzn. w lecie UTC+2, a w zimie UTC+1.

Religia
Zdecydowaną większość (88%) stanowią katolicy, jednak niewielu z nich praktykuje. Kolejną co do wielkości grupę wyznaniową stanowią protestanci, prawosławni, Świadkowie Jehowy i muzułmanie. 5,8% Włochów nie przynależy do żadnej wspólnoty religijnej.

Kultura
  • literatura - Z Włoch pochodzi ,,Boska komedia" Dantego, czyli opis przygód autora w podróży przez Piekło, Czyściec i Niebo. Tu też zrodziła się słynna powieść ,,Pinokio" (Carlo Collodi). Współczesnym najbardziej znanym pisarzem jest Umberto Eco, autor powieści (,,Imię Róży") oraz prac naukowych.
  • muzyka - Najefektowniej rozwinęła się tu muzyka wokalna; to właśnie we Włoszech powstała opera. Współcześni znani twórcy to Laura Pausini, Tiziano Ferrero, Eros Ramazzotti i Andrea Bocelli.
  • film - Kinematografia włoska ma swój początek już kilka miesięcy po pierwszej publicznej projekcji filmowej w Paryżu (28.12.1895r.), kiedy to swój wynalazek sprowadzili tam bracia Lumière. Obecnie charakterystyczną osobą kina włoskiego jest Roberto Benigni - aktor i reżyser, laureat Oscara.
  • sport - Wśród Włochów największą popularnością cieszą się wyścigi Formuły 1, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, szermierka i kolarstwo.
  •  
Ludzie i jedzenie
Włosi są otwartymi i hałaśliwymi, ale też romantycznymi ludźmi. Słyną z gościnności i zamiłowania do dobrej kuchni.
Bo trzeba przyznać, że włoska kuchnia jest wyśmienita. Oprócz znanych pizz i makaronów z różnymi dodatkami, poszczycić się może też pysznymi ravioli (nieduże pierożki z serem ricotta i warzywami lub szpinakiem), focaccią (ciasto do pizzy, najczęściej polane oliwą i posypane przyprawami) i bruschettą (rodzaj grzanki z oliwą i czosnkiem; podaje się zazwyczaj z warzywami, np. pokrojonymi w kostkę pomidorami). Najsłynniejszym deserem są lody, panna cotta i, oczywiście, wspaniałe, włoskie tiramisu. Jadłam je chyba tylko raz, lecz muszę przyznać, że trudno o lepsze ciasto - rzecz jasna, o ile lubisz kawę.

Rodzaje włoskich makaronów


Święta i uroczystości
1 stycznia - Capodanno  (Nowy Rok) -> dzień wolny od pracy
6 stycznia - Epifania (Trzech Króli) -> dzień wolny od pracy; kolorowe orszaki Trzech Króli, dzieci otrzymują słodycze; bywa nazywane Świętem Dzieci.
14 lutego - La festa di San Valentino (Walentynki) -> ukochanej osobie kupuje się zazwyczaj czerwoną bieliznę
marzec/kwiecień - Pasqua  (Wielkanoc) -> dzień wolny od pracy; procesje oraz misteria męki pańskiej; tradycyjnym wielkanocnym ciastem jest colomba w kształcie lecącego gołębia. Jest to drożdżowa babka nadziewana bakaliami, czekoladą lub posypana cukrem pudrem
25 kwietnia - Festa della Liberazione (Święto Wyzwolenia) -> dzień wolny od pracy; święto upamiętniające wyzwolenie Włoch spod władzy faszystów w 1945 r.
1 maja - Festa dei Lavoratori (Święto Pracy) -> dzień wolny od pracy
2 czerwca - Festa della Repubblica (Dzień Republiki Włoskiej) -> dzień wolny od pracy; obchodzone na pamiątkę referendum, w którym obywatele mieli zdecydować jaki ustrój ma panować w ich kraju (wybrali republikę); defilady wojskowe, przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Rzymie składa się koronę laurową
15 sierpnia - Ferragosto, Assunzione di Maria (Wniebowzięcia NMP) -> dzień wolny od pracy; w Ferragosto Włosi idą na plaże i tam oblewają się wodą, wieczorem oglądają pokazy sztucznych ogni
1 listopada - Ognissanti, Tutti i santi (Wszystkich Świętych) -> dzień wolny od pracy; chodzi się na cmentarz i zapala na grobach świeczki
8 grudnia - Immacolata Concezione (Święto Niepokalanego Poczęcia NMP) -> dzień wolny od pracy; początek przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia - dekoruje się domy, kościoły, place i ulice
24 grudnia - Vigilia di Natale (Wigilia Bożego Narodzenia) -> rodzinna kolacja, pasterka; domy zdobią choinki i szopki
25 grudnia - Natale  (Boże Narodzenie) -> dzień wolny od pracy; rodzinny obiad do późnego wieczora z rozpakowaniem prezentów od świętego Mikołaja; tradycyjne potrawy: pieczone mięso, lazania lub tortellini, deser (najczęściej panettone - ciasto z rodzynkami)
26 grudnia - Santo Stefano (Świętego Szczepana) -> dzień wolny od pracy; świętowanie ze znajomymi i rodziną
31 grudnia - Notte di San Silvestro (Sylwester) -> po kolacji ze znajomymi udaje się na rynek, aby zobaczyć pokaz sztucznych ogni; symboliczne znaczenie mają potrawy (przepowiadają między innymi bogactwo, wierność, powodzenie) oraz czerwona bielizna, która ma przynieść szczęście.
Oprócz świąt państwowych, niektóre regiony mają swoje święta regionalne (np. Florencja 24.06 obchodzi święto św. Jana).

To Ci się przyda
-Tak
No - Nie
Buon giorno - Dzień dobry
Buona sera - Dobry wieczór 
Arrivederci - Do widzenia
Mi scusi - Przepraszam (zaczepiając kogoś)
Prego - Proszę
Grazie molte - Dziękuję bardzo
Parla inglese? - Czy mówi pan(i) po angielsku?
Non capisco - Nie rozumiem



Źródła informacji:
wikipedia.org
italieonline.eu
e-wloski.pl
wlochy.edu.pl
Źródła grafiki:
wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz