Jassy na mapie Rumunii |
Jassy są kolejnym miastem, w którym przytłaczające bloki powstałe za dyktatury Ceaușescu otaczają piękne XIX-wieczne zabudowania. Należy więc przymknąć oczy na ogromne blokowiska i skupić się na wielu innych, ciekawych, i na pewno lepiej wyglądających budowlach.
Herb Jassów |
Zabytki i atrakcje turystyczne
W Jassach można podziwiać przede wszystkim świątynie i muzea.
Na uwagę zasługuje imponujący Pałac Kultury (Palatul Culturii), zbudowany w miejsce XV-wiecznego zamku (jego ruiny odkryto podczas orac wykopaliskowych). W Pałacu Kultury znajdują się 4 muzea: Muzeum Historii Mołdawii (Muzeul de Istorie al Moldovei), w którym można zobaczyć ubiory z różnych epok, ceramikę i kolekcję portretów władców ziem rumuńskich, Muzeum Etnograficzne (Muzeul Etnografic al Moldovei), ukazujące życie mieszkańców terenów Rumunii, Muzeum Sztuki (Muzeul de Artă) z dziełami rodzimych malarzy i Muzeum Nauki i Techniki im. S. Procopiu (Muzeul știintei și Tehnicii ștefan Procopiu), w którym można oglądać urządzenia techniczne z ostatnich dwóch wieków. Przed Pałacem Kultury stoi pomnik Stefana Wielkiego.
Pałac Kultury w Jassach |
Kolejnym ważnym elementem wycieczki po Jassach jest Biserica Trei Ierarhi (cerkiew Trzech Hierarchów). Została ona nazwana najbardziej interesującą i oryginalną budowlą sakralną Europy. Została wzniesiona w XVII wieku. Świątynia wiele razy była palona i odbudowywana. Obecnie mieści się tam muzeum, w którym można oglądać stare sprzęty liturgiczne i freski. Uwagę zwiedzających przyciąga elewacja - całe ściany są pokryte skomplikowanymi wzorami geometrycznymi.
Cerkiew Trzech Hierarchów |
Zwiedzając Jassy należy odwiedzić monastyr Golia (Mănăstirea Golia). Klasztor pochodzi z XVI wieku. Świątynia była wiele razy niszczona, a w 1863 roku została sekularyzowana i nigdy nie wróciła do dawnej świetności. Obecnie klasztor jest udostępniony turystom. Uwagę przyciąga 30 metrowa brama z dzwonnicą. Cerkiew wygląda nietypowo, posiada liczne kopuły.
Monastyr Golia |
Opera i Teatr Narodowy w Jassach |
Komunikacja
W mieście kursują tramwaje, trolejbusy i autobusy, jednak największą popularnością cieszą się minibusy zarządzane przez prywatnych przewoźników. Przejazd nimi jest tani, więc konkurują z komunikacją miejską. Bilety na przejazd transportem publicznym można kupić w kioskach przy przystankach, a za przejazd minibusem płaci się u kierowcy.
źródła grafiki:
wikipedia.org
panstwaswiata.org
manastireasftreiierarhi.ro
turism.bzi.ro
źródła informacji:
przewodnik "Rumunia", wydawnictwo Pascal
wikipedia.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz