poniedziałek, 26 stycznia 2015

Barcelona

Barcelona jest drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii. Leży w północno - wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym, w odległości około 120 km od granicy hiszpańsko - francuskiej. Na północy przepływa przez nią rzeka Besòs, natomiast na południu rzeka Llobregat. Barcelona jest stolicą Katalonii - mieszkańcy posługują się odmianą hiszpańskiego: językiem katalońskim. Ma powierzchnię 100,4 km² i 1,61 mln mieszkańców.

Barcelona na mapie Hiszpanii



 Barcelona jest dużym węzłem komunikacyjnym. Znajduje się to jeden z największych portów morskich w Europie i międzynarodowe lotnisko. Miasto może pochwalić się również rozbudowaną siecią autostrad i linii kolei dużych prędkości (z połączeniem do Francji i reszty Europy). Jest to główny ośrodek przemysłowy kraju.

Flaga Barcelony

Zabytki i atrakcje turystyczne
 W Barcelonie znajduje się dziewięć obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Szpital św. Pawła, Pałac Muzyki Katalońskiej oraz siedem dzieł architektonicznych Antoniego Gaudí: Park Güell, Palau Güell, Casa Batlló, Casa Milà, Casa Vicens, Cripta de la Colonia Güell i Sagrada Família. Kościół ten zaczęto budować w 1882r. (czyli budowa trwa już 133 lata!) i - mimo że niedokończony - stanowi jeden z głównych symboli Barcelony. Obecna wysokość to 115 metrów, ale docelowo ma mieć 170 metrów i być najwyższym kościołem na świecie.

Sagrada Família

 W Barcelonie znajduje się wiele obiektów kulturalnych takich jak muzea, galerie sztuki, opery, teatry oraz atrakcji turystycznych. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba pójść na główny plac, Plaça d'Espanya (hiszp. Plaza de España; Plac Hiszpański). Znajdują się na nim m.in. dwie 47-metrowe wieże, fontanna oraz dawna arena byków (Plaça de toros de les Arenes), obecnie działająca jako centrum handlowe. 
 Inną atrakcją turystyczną są budowle takie jak zamki (np. Zamek Montjuïc) czy pałace (Palau Reial Major (Pałac Królewski) i Palau Reial de Pedralbes).

Fontanna na Plaça d'Espanya

  Kolejnym ciekawym miejscem jest Barrio Gòtico - gotycka dzielnica, stanowiąca centrum tamtejszego Starego Miasta. Właśnie w tej dzielnicy znajduje się słynna Katedra Świętej Eulalii, inaczej nazywana Katedrą w Barcelonie. Warta zobaczenia jest również La Rambla, czyli szeroka promenada, łącząca Plac Kataloński (Plaça de Catalunya) z portem. Po bokach alei znajdują się liczne bary i restauracje na wolnym powietrzu.
Będąc w tym pięknym mieście nie sposób pominąć licznych kościołów, katedr i bazylik. Do najsłynniejszych należą: Bazylika Sagrat Cor (zbudowana na górze Tibidabo), Kościół Santa Maria del Mar (gotyk), Bazylika La Mercé (barok) oraz Kościół Santa María del Pí (gotyk).

Sagrat Cor

 Stolica Katalonii może ponadto pochwalić się dziewięcioma plażami o łącznej długości 4,4 km. Najpopularniejszą z nich jest Barceloneta. Plaża Bogatell ma długość 700 m, Sant Sebiastià niewiele mniej, bo 660 m. Krótsze o 160 m są plaże: Somorrostro i Mar Bella; następnie plaża Sant Miquel, Nova Mar Bella, Nova Icària oraz Llevant.
 W Barcelonie jest 85 parków (ich łączna powierzchnia wynosi 559,5 ha, czyli stanowią około 6% powierzchni całego miasta). Największy jest Parc Montjuïc, którego powierzchnia wynosi 196 ha. Innymi dużymi i znanymi parkami są: Parc de Ciutadella, Parc del Guinardó, Parc Güell, Parc del Castell de l'Oreneta czy Parc de Diagonal Mar. Jednym z ciekawszych parków jest Parc del Laberint d'Horta, który ma formę labiryntu. W mieście znajdziemy też ogród botaniczny (Jardí Botànic de Barcelona). Ponadto, rozciąga się tu również naturalny park leśny obejmujący obszar 8259 ha (79% jego powierzchni znajduje się poza granicami administracyjnymi Barcelony) - Parc de Collserola.

Parc de Collserola

 W Barcelonie znajduje się też największe akwarium i oceanarium w Europie - L'Aquarium de Barcelona. Zawiera 8000 ryb (w tym 11 rekinów), które można oglądać m.in. z podwodnego szklanego tunelu. Niedaleko miasta wybudowano największe wesołe miasteczko w Hiszpanii i szóste w Europie - Port Aventura. Ów lunapark jest popularny zarówno wśród turystów, jak i Hiszpanów; rocznie odwiedza go ponad 3,5 mln osób. Kolejnymi atrakcjami są: park miniatur Catalunya en Miniatura oraz morski park rozrywki Marineland.

Transport
W okolicach Barcelony znajduje się kilka lotnisk. Tamtejszy port morski jest jednym z największych w Europie. W stolicy Katalonii funkcjonuje dobrze rozwinięty transport drogowy oraz kolejowy. Ważną rolę pełni komunikacja miejska, w której skład wchodzi rozbudowane metro, sieć autobusów, sieć  tramwajowa, korporacja taksówek, sieć szybkiej kolei podmiejskiej, a także kilka linii kolei linowej.



Źródła informacji:
 opracowanie zbiorowe, "Hiszpański. Kurs podstawowy", wydawnictwo Edgard
 wikipedia.org
Źródła grafiki:
 wikipedia.org
 travelin.pl
 jpgnfoto.blogspot.com

sobota, 3 stycznia 2015

Madryt

Madryt (hiszp. Madrid) jest stolicą i zarazem największym miastem Hiszpanii, jest także stolicą wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Pełni funkcję oficjalnej rezydencji króla Hiszpanii. Leży w środkowej części Królestwa, nad rzeką Manzanares i ma powierzchnię 607 km² przy 3,28 mln mieszkańców (2011r.).

Madryt na mapie Hiszpanii

 Madryt uważany jest za jedno z największych miast Unii Europejskiej oraz czwarte najbogatsze miasto w Europie. Co ciekawe, według danych opublikowanych przez brytyjski magazyn Monocle, Madryt znajduje się w pierwszej dziesiątce miast na świecie pod względem najwyższej jakości życia.

Flaga Madrytu z herbem

Miasto to słynie z wielu pięknie oświetlonych zabytków pochodzących z różnych okresów historycznych. Jest wpływowym ośrodkiem kulturalnym na świecie, znajduje się tu wiele instytucji należących do grona najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, np. Muzeum Prado czy Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii.

Zabytki 
 W stolicy Hiszpanii znajduje się ponad 40 parków i ogrodów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ogród botaniczny założony w 1781r. Wielką atrakcją turystyczną jest też staroegipska świątynia Debod. Rozciąga się z niej widok na całe miasto. W Madrycie znajduje się również największa w Hiszpanii arena, na której odbywają się walki byków. Na Las Ventas adepci sztuki matadorskiej toczą tu swe pierwsze walki w czasie specjalnych uroczystości (pełna nazwa areny to Plaza de Toros de las Ventas).
 Sercem miasta jest Puerta del Sol (Brama Słońca) - plac otoczony XVIII-wiecznymi kamienicami. W centrum placu znajduje się posąg niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa poziomkowego (scena z herbu miasta). Na placu, oznaczony płytą chodnikową, jest tzw. „kilometr zero” (punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości i główne drogi Hiszpanii).

Posąg niedźwiedzia na Puerta del Sol

Tzw. ,,kilometr zero" na Puerta del Sol



 Ważnym miejscem jest również Plaza Mayor (Główny Plac); można powiedzieć, że to symbol Madrytu. Jest przestronny, wybrukowany i zamknięty dla ruchu drogowego. W niedziele odbywa się tu targ kolekcjonerski, na którym można kupić stare hiszpańskie znaczki, czasopisma i monety.
 Innym istotnym elementem Madrytu jest Palacio Real (Pałac Królewski). Budowla, dawniej będąca siedzibą rodziny królewskiej, obecnie pełni funkcje reprezentacyjne. Ważną częścią Pałacu Królewskiego jest Sala Tronowa, w której znajdują się trony króla Juana Carlosa i królowej Zofii. Przed bramą pałacu stoi honorowa straż, a uroczyste zmiany warty odbywają się pomiędzy godziną 12 a 13 w pierwszą środę miesiąca.
 Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Plaza de España (Plac Hiszpański) – jeden z głównych placów Madrytu. Pośrodku placu znajduje się pomnik Miguela de Cervantesa, a nieopodal wielkie posągi Don Kichota i Sancho Pansy, po bokach zaś dwie rzeźby przedstawiają ukochaną rycerza – Dulcyneę.

Palacio Real

  Będąc w Madrycie warto zobaczyć kościół San Isidro oraz katedrę La Almudena, której białe ściany w nocy (dzięki wspaniałemu oświetleniu) mienią się feerią barw.
 Jedną z najbardziej reprezentacyjnych alej Madrytu jest Gran Vía, wzdłuż której ciągną się wysokie budynki o ciekawej architekturze. Znajdziemy tu też sklepy, restauracje, kina, hotele. Warto również wstąpić na Calle de Serrano – ciąg ulic najelegantszych sklepów w Madrycie. Spore wrażenie robi Puente de Segovia, most wybudowany pod koniec XVI wieku.
 Jednym z najważniejszych symboli stolicy Hiszpanii jest Puerta de Alcalá, Jest to potężna budowla z granitu ozdobiona rzeźbami z białego marmuru i otoczona ukwieconymi trawnikami; dawniej pełniła rolę wschodniej bramy miasta.
 Będąc w Madrycie nie sposób nie pójść do Parku Retiro - 120-hektarowego bszaru pełnego drzew, krzewów i trawników, umiejscowionego w samym centrum miasta. Znajdziemy tu półkolistą kolumnaęa z pomnikiem Alfonsa XII, staw, a także dwa pawilony: ceglany Palacio de Velázquez i szklany Palacio de Cristal nad sadzawką zamieszkaną przez wodne ptaki.
 
Pomnik Alfonsa XII w Parku Retiro

 Komunikacja
  Położenie Madrytu w centrum Hiszpanii powoduje, że jest on największym i głównym węzłem komunikacyjnym tego państwa. Dostępne są różne środki transportu: metro, tramwaje, pociągi podmiejskie, autobusy miejskie, taksówki, kolejka linowa (Teleférico). W tym mieście znajduje się też międzynarodowy port lotniczy Barajas.
 Dla turystów Urząd Miasta Madrytu przygotował cztery karty ułatwiające dostęp do wydarzeń kulturalnych i zapewniające zniżki: Madrid Card (różnorodne zniżki w tym także na komunikację miejską), Madrid Phone (tańsze rozmowy krajowe i międzynarodowe), Madrid Card Promociones (darmowe przejazdy środkami miejskiej komunikacji oraz wejścia do muzeów), a także Madrid Card Congresos (skierowana do uczestników kongresów).

Tradycyjne madryckie potrawy
 Typową potrawą są callos (flaki) oraz cocido madrileño (gulasz z grochem, jarzynami, mięsami oraz peklowiną). Podawane jest również besugo al horno (pieczony leszcz), bacalao (dorsz), chuletas (kotlety) oraz kastylijska zupa z czosnkiem. Jedzeniu zwykle towarzyszy hiszpańskie wino oraz piwo.
  Sporą kulinarną atrakcją są wyroby cukiernicze. Ich wyrób związany jest z obchodzonymi świętami. Turrón (rodzaj nugatu) i marcepany są podawane w czasie świąt Bożego Narodzenia. Natomiast torrijas (francuskie tosty) i huesos de barquillos spożywa się w czasie Wielkiego Tygodnia Wielkanocnego. Narodowe Święto San Isidro obfituje w barquillos (wafle) i rosquillos (donuty). Zimą można spróbować buñuelos de viento (rodzaj ciastek). O każdej porze roku na śniadanie jada się słodkie churros (podłużne ciastka smażone w oleju).

 

Źródła informacji:
 opracowanie zbiorowe, "Hiszpański. Kurs podstawowy", wydawnictwo Edgard
 wikipedia.org
Źródła grafiki:
 wikipedia.org
 travelin.pl
 tripadvisor.com/
 nextstop-madrid.com/

piątek, 2 stycznia 2015

Hiszpania - informacje ogólne

Reino de España (Królestwo Hiszpanii)
Język urzędowy: hiszpański (kastylijski)
Hymn: Marcha Real (Marsz Królewski)
Położenie: Półwysep Iberyjski, Baleary (Morze Śródziemne),
Wyspy Kanaryjskie (Ocean Atlantycki)
Stolica: Madryt
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Głowa państwa: król Filip VI Burbon
Powierzchnia całkowita: 504 645 km²
Liczba ludności (2014r.): 47 737 940
Jednostka monetarna: 1 euro
Dewiza (łac.):  Plus Ultra (Wciąż dalej)

Flaga Hiszpanii z herbem

Hiszpania składa się z 17 wspólnot autonomicznych (Comunidades Autónomas) oraz dwóch miast autonomicznych (Ciudad Autónoma): Andaluzja, Aragonia, Asturia, BalearyEstremadura, Galicja, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia i León, Katalonia, Kraj Basków, La Rioja, Madryt, Murcja, Nawarra (prowincja), Walencja, Wyspy Kanaryjskie. Do Hiszpanii przynależą również miasta Ceuta i Melilla leżące w północnej części Afryki. Najbardziej zaludnionymi miastami Hiszpanii są: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla i Saragossa.


Czas
 W Hiszpanii kontynentalnej i na Balearach obowiązuje czas środkowoeuropejski (UTC+1, a w lecie UTC+2  => tak jak w Polsce), natomiast na Wyspach Kanaryjskich czas zachodnioeuropejski (GMT, czyli UTC+0, w lecie UTC+1  => czas polski -1h).

Religia
 W 2014r. 69% Hiszpanów zdeklarowało przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego, 2% to wyznawcy pozostałych religii (głównie protestantyzmu, prawosławia, islamu, buddyzmu), a 26% zdeklarowało ateizm lub bezwyznaniowość. Pozostałe 3% nie określiło swej przynależności religijnej.

Kultura
  • literatura - Literaturę hiszpańską kształtowała cała historia Półwyspu Iberyjskiego: panowanie rzymskie, następnie arabskie, literatura przybyłych na Półwysep Żydów. Najsłynniejszym renesansowym  twórcą hiszpańskim był Miguel de Cervantes – autor ,,Don Kichota”. Współcześni twórcy literatury hiszpańskiej to m.in.: Arturo Pérez, Julia Navarro, José Carlos Somoza czy Carlos Ruiz Zafón. Jednym z najbardziej znanych bestsellerów hiszpańskich jest powieść ,,Żołnierze spod Salaminy” Javiera Cercasa.
  • muzyka - Muzyka hiszpańska przez wiele stuleci kształtowana była przez liczne wpływy kulturowe; dopiero w XIX wieku hiszpańscy muzycy podjęli próbę powrotu do tradycyjnej hiszpańskiej muzyki (F. Pedrell). Charakterystyczne jest zróżnicowanie regionalne, wynikające z przemieszania kulturowego w Hiszpanii. Powstało wiele narodowych tańców, takich jak Flamenco czy Pasodoble.
  • film - Hiszpańska filmografia jest bardzo bogata. Wiele filmów nie tylko hiszpańskich, lecz także produkcji amerykańskiej kręconych jest w Hiszpanii. Dużym uznaniem na świecie cieszą się hiszpańscy reżyserzy tacy jak: Luis Buñuel, Carlos Saura, Pedro Almodóvar, Alejandro Amenábar, Jaume Balagueró. Znaną hiszpańską aktorką jest Penelope Cruz.
  • sport - Hiszpania odnosi znaczące sukcesy w piłce nożnej. W 2010 reprezentacja wywalczyła Mistrzostwo Świata, a trzy razy zdobyła mistrzostwo Europy. W Hiszpanii znajdują się sławne kluby piłkarskie - Real Madryt oraz FC Barcelona. Z tego kraju pochodzą także słynni kolarze: Alberto Contador – trzykrotny zwycięzca Tour de France,Giro d'Italia oraz Vuelta a España. Hiszpanem jest też Fernando Alonso, kierowca wyścigowy, dwukrotny mistrz świata Formuły 1.

Ludzie i jedzenie
Hiszpanie uchodzą za otwartych, gościnnych i serdecznych, a także dość hałaśliwych ludzi. Z reguły mają ciemniejszą karnację, ciemne włosy i oczy. Uważa się, że znają się na modzie i mają wyczucie stylu. Najsłynniejszą tradycją kojarzoną z Hiszpanią jest corrida - walki byków, polegające na drażnieniu byka czerwoną chustą, a następnie wbijaniu w niego krótkich kolorowych dzid. Z racji na brutalność tej ,,zabawy", znika ona powoli z aren, obecnie organizowana jest głównie w największych miastach, dla turystów.
Hiszpanie lubią jeść dobrze i dużo, często stołują ,,na mieście". Dzień zazwyczaj zaczynają słodką bułką lub croissantem z czekoladą lub kawą. Na drugie śniadanie jedzą często kanapkę z serem, szynką lub tuńczykiem i warzywami. Głównym posiłkiem jest obiad, składający się z dwóch dań: pierwszego - lekkiego (np. zupa lub sałatka) oraz drugiego, cięższego (najczęściej mięso z dodatkami lub specjalność danego regionu). Na deser je się budyń, sałatkę owocową, lody lub owoce sezonowe oraz pije się kawę. Kolacja również jest obfita (mięsa, makarony, owoce morza); jedzona jest po 20:00 lub nawet po 22:00. Typowym hiszpańskim napojem jest sangría (wino z dodatkiem świeżych owoców i lodu). Hiszpanie piją też sporo soków oraz wina podawanego zazwyczaj z kieliszkiem wody.

Święta i uroczystości
1 stycznia - Año Nuevo (Nowy Rok)
6 stycznia - El Día de los Reyes Magos (Trzech Króli) --> Ważne święto, dzień wolny od pracy; orszaki Trzech Króli w wielu miastach, dzieci otrzymują prezenty bożonarodzeniowe
Luty/marzec  - El Carnaval (Karnawał) --> Procesje, zabawy poprzedzające wielki post.
19 marca - Fallas de Valencia (Święto Ognia) --> Walencja; palenie setek ogromnych kukieł, sztuczne ognie, parady dam w tradycyjnych strojach regionalnych.
Marzec/kwiecień -  Semana Santa (Wielki Tydzień) --> Wszystkie większe miasta Hiszpanii (najsłynniejsze w Sewilli); procesje zakapturzonych pokutników.
25 marcaAnunciación (Zwiastowanie Pańskie)
Kwiecień - Feria de Abril (Święto wiosny) --> Sewilla; parady w kolorowych strojach, muzyka sevillana i walki byków.                
15 maja - Fiesta de San Isidro (Święto Izydora Oracza) --> Madryt; walki byków, procesje, koncerty, jarmarki.
Czerwiec - Corpus Christi (Boże Ciało) --> Cała Hiszpania; procesje (największe w Granadzie, Toledo, Sitges i na Wyspach Kanaryjskich).
6 - 14 lipca - San Fermín (San Fermin) --> Pampeluna (stolica prowincji Nawarra); ucieczka ulicami miasta przed stadem byków (encierro), walki byków, festiwale i uroczystości.
25 lipca - Santiago Apóstol (Św. Jakuba) --> Święto patrona Hiszpanii; tysiące pielgrzymów na uroczystościach w Santiago de Compostela.
15 sierpnia - Asunción de la Santísima Virgen María (Wniebowzięcie NMP) --> Święto narodowe, obchody w wielu miastach; uroczystości w La Alberca (Salamanka) oraz letni jarmark w Maladze,  Misterium w Elche.
28 sierpnia - La Tomatina --> Buñol (miejscowość pod Walencją); bitwa na pomidory.
Październik - Fiestas del Pilar (Festiwal Pilar) --> Saragossa, procesje, walki byków i folklor.
12 października - Fiesta Nacional de España (Narodowe Święto Hiszpanii) - składa się z m. in. Fecha del Descubrimiento de América (Rocznica Odkrycia Ameryki).
1 listopada - Todos los Santos (Wszystkich Świętych)
6 grudnia - El Día de la Constitución - Święto Konstytucji
24 grudnia - Nochebuena (Wigilia)
25 grudnia - Navidad (Boże Narodzenie)
28 grudnia  - El Día de los Santos Inocentes (Noc Rzezi Niewiniątek/Dzień Młodzianków) --> Hiszpania i kraje hiszpańskojęzyczne; żarty i kawały (odpowiednik polskiego Prima Aprilis).
31 grudnia - Nochevieja (Sylwester) 

To Ci się przyda 
Sí. - Tak.
No. - Nie.
¡Buenos días! - Dzień dobry! (rano)
¡Buenas tardes! - Dzień dobry! (po południu)
¡Buenas noches! - Dobry wieczór!
¡Adiós! - Do widzenia!
Buen día. - Miłego dnia.
Gracias. - Dziękuję.
Perdona. - Przepraszam! (np. zaczepiając nieznajomego)
Sí, por favor. - Tak, poproszę. (o coś)
¿Hablas inglés? - Mówisz po angielsku?
¿Puedes repetir? - Czy możesz powtórzyć?
¿Podría escribirlo? - Czy mógłby pan (/mogłaby pani) to zapisać?
No etiendo. - Nie rozumiem.
el pasaporte - paszport
los documentos - dokumenty 
la habitación - pokój



Źródła tekstu:
 opracowanie zbiorowe, "Hiszpański. Kurs podstawowy", wydawnictwo Edgard
 wikipedia.org
 przewodnikhiszpania.pl/
Źródło grafiki:
 wikipedia.org