wtorek, 7 kwietnia 2015

Szwecja - informacje ogólne

Konungariket Sverige (Królestwo Szwecji) 
Język urzędowy: szwedzki
Hymn państwowy: Du gamla, du fria (Tyś dawna, tyś wolna)
Hymn królewski: Kungssången (Z głębin szwedzkich serc)
Położenie: północ Europy, nad Morzem Bałtyckim, wschodnia część Półwyspu Skandynawskiego
Stolica: Sztokholm
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Głowa państwa: król Karol XVI Gustaw
Powierzchnia całkowita: 449 964 km2
Liczba ludności (2014r.): 9 658 301
Jednostka monetarna: 1 korona szwedzka

Flaga Szwecji
Szwecja graniczy na zachodzie z Norwegią poprzez Góry Skandynawskie (ich najwyższy szczyt to Kebnekaise), a na wschodzie z Finlandią. Poprzez Kattegat kraj sąsiaduje z Morzem Północnym. Do Szwecji należą także dwie wyspy - Olandia i Gotlandia. Klimat Szwecji jest zróżnicowany, ze względu na dużą rozciągłość południkową kraju; temperatury na południu i na północy mogą się różnić nawet o kilkanaście stopni. 

Mapa Szwecji
Czas
W Szwecji jest taki czas, jak w Polsce - UTC+1 w zimie i UTC+2 w lecie.

Religia
68% Szwedów zdeklarowało przynależność do kościoła ewangelicko-luterańskiego Szwecji. 29% mieszkańców nie wyznaje żadnej religii. Tylko 8% Szwedów uczestniczy w praktykach religijnych jakiegoś wyznania.

Kultura
  • literatura: niektórzy szwedzcy pisarze zdobyli sporą popularność np. Astrid Lindgren - autorka wielu powieści dla dzieci i młodzieży m.in. "Dzieci z Bullerbyn" czy Stieg Larsson - autor kryminałów, w tym trylogii "Millenium". Osobiście uwielbiam Henninga Mankella - kryminałopisarza a także autora sagi młodzieżowej. Literatura szwedzka jest z reguły tłumaczona na język niemiecki. Kraj może również pochwalić się kilkoma laureatami nagrody Nobla, np. Selma Lagerlöf, Erik Axel Karlfeldt czy Pär Lagerkvist.
  • muzyka: ze Szwecji pochodzi wiele znanych zespołów muzycznych. Najbardziej kultowym z nich jest ABBA, której piosenki są nieodłączną częścią każdej imprezy :). W szwedzkim Falun powstał popularny ostatni, zwłaszcza w Polsce metalowy zespół Sabaton. Szwecja odnosi również duże sukcesy w Konkursie Piosenki Eurowizji, wygrywając go aż 5 razy. 
  • film: kinematografia szwedzka nie jest powszechnie znana, jednak reżyser Ingmar Bergman odniósł ogromny sukces i został uznany za jednego z najlepszych reżyserów wszechczasów. Ponadto, ze Szwecji pochodzą dość znani aktorzy: Ingrid Bergman i Stellan Skarsgård.
  • sport: w Szwecji popularne są przede wszystkim sporty zimowe. Dużą popularnością cieszy się łyżwiarstwo wyprawowe (uprawia się je przede wszystkim na zamarzniętych jeziorach). Warto również wspomnieć o hokeju, którego reprezentacja narodowa odnosi znaczne sukcesy. W Szwecji urodził się również bardzo znany piłkarz, Zlatan Ibrahimović.
Ludzie i jedzenie
Kuchnia szwedzka kojarzy się z jednym wyrażeniem: szwedzki stół. Jest to jedno z największych osiągnięć kulinarnych Szwedów, zwany jest tam smörgåsbord. Podstawą szwedzkiej kuchni są przede wszystkim ryby. Znanym daniem jest gravadlax - cienkie płaty marynowanego na surowo łososia. Skandynawską specjalnością są różnorodne sosy na bazie śmietany. Ozdobą każdego stołu w Szwecji są śledzie i łososie (podawane zarówno na zimno jak i na gorąco). Typowym szwedzkim daniem są köttbullar - kulki mięsne czy "pokusa Janssona" - zapiekanka z cebuli, ziemniaków i anchois.Cennym skłądnikiem szwedzkiej diety jest dziczyzna. Mieszkańcy spożywają mięso łosi czy reniferów. Na północy kraju popularnymi zimowymi potrawami jest rosół z renifera, przystawka z mięsa renifera czy pieczeń z renifera podawana z ziemniakami i żurawiną.

Święta i uroczystości
1 stycznia - Nowy Rok 
6 stycznia - Święto Trzech Króli (Trettondagsafton) -> obchodzone do XIX wieku, teraz traktowane jako dzień wolny i czas na odpoczynek.
28 stycznia - Imieniny Króla (Konungens Namnsdag) -> 28 stycznia obchodzone są imieniny Karola, więc składa się życzenia wszystkim osobom o tym imieniu :)
2 lutego - Matki Boskiej Gromnicznej (Kyndelsmåssan) -> obrzędy religijne
14 lutego - Walentynki (Valentin)
12 marca - Imieniny Następczyni Tronu (Kronprinsessans Namnsdag)
25 marca - Dzień Wafla (Våffeldagen) -> w tym dniu je się wafle, dużo wafli.
30 kwietnia - Noc Walpurgii (Valborgsmassoafton) -> palenie ognisk, śpiewy chóralne
1 maja - Pierwszy Maja (Första Maj) -> dzień odpoczynku
6 czerwca - Dzień Szwedzkiej Flagi (Svenska Flaggans Dag)
22 czerwca - Sobótki (Midsommarafton) -> obchodzone szczególnie w Dalarnie, dekorowanie drewnianego pala, zabawa i tańce wokół niego, procesja z kościoła
24 czerwca - Jana Chrzciciela (Johannes Döpares Dag) -> tańce wokół słupa, tradycyjne zabawy
1 listopada - Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen)
6 listopada - Imieniny Króla (Konungens Namnsdag)
10 grudnia - Dzień Nobla -> w tym dniu odbywa się wręczenie nagrody Nobla
13 grudnia - Dzień Świętej Łucji (Luciadagen) -> wybory miejscowej Łucji, pieczenie bułeczek z szafranem, pochody orszaku Łucji po instytucjach publicznych
23 grudnia - Urodziny Królowej (Drottningens Födelsedag)
24 grudnia - Wigilia (Julafton)
25, 26 grudnia - Boże Narodzenie (Juldagen) -> ozdabianie mieszkań, jedzenie obiadu wigilijnego (potrawy z wieprzowiny)
31 grudnia - Sylwester (Nyårsafton)

To Ci się przyda
ja - tak
nej - nie
god dag - dzień dobry
god morgon - dzień dobry (rano)
god middag - dzień dobry (w środku dnia)
god afton/god kväll - dobry wieczór
hej då/hejdå/adjö - do widzenia
tack - dziękuję
ursäkta mig - przepraszam (chcąc zwrócić na siebie uwagę)
ja tack - tak, poproszę
pass - paszport
rum - pokój

źródła informacji:
wikipedia.org
przewodnik "Szwecja", wydawnictwo Pascal
szwecja.filo.pl
timeanddate.com
wiktionary.org
źródła grafiki: 
wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz