niedziela, 29 marca 2015

Rumunia - informacje ogólne

Rumunia
Język urzędowy: rumuński
Hymn: Deșteaptă-te, Române!  
Położenie: południowo-wschodnia część Europy, nad Morzem Czarnym
Stolica: Bukareszt
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Głowa państwa: prezydent Klaus Iohannis
Powierzchnia całkowita: 238 391 km2
Liczba ludności (2014r.): 19 599 506 
Jednostka monetarna: lej

Flaga Rumunii
Rumunia jest krajem kojarzonym przede wszystkim z książkowym Hrabią Drakulą (którego postać była zresztą zainspirowana XV-wiecznym władcą Siedmiogrodu), ale także z Cyganami i wszechobecną biedą. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo błędny stereotyp. Rumunia to przede wszystkim barwny kraj kontrastów.

Mapa Rumunii
Czas
W całym kraju obowiązuje czas wschodnioeuropejski - UTC + 2 w zimie i UTC + 3 w lecie (czas polski +1h)

Religia
Według danych z 2011 roku, około 86% mieszkańców Rumunii wyznaje prawosławie. 6% zdeklarowało swoją przynależność do Kościoła Protestanckiego, a 5% Rumunów to katolicy.

Kultura
  • Literatura: literatura rumuńska nie należy do szczególnie popularnych, jednak można tam znaleźć sporo ciekawych tytułów. Jednym z istotnych rumuńskich pisarzy był Emil Cioran. Jego książki poruszają tematykę głównie filozoficzną. 
  • Muzyka: wpływ na kształtowanie się rumuńskiej muzyki ludowej miały przede wszystkim kapele cygańskie. Jeżeli zaś chodzi o muzykę popularną, z Rumunii pochodzi wiele popularnych piosenkarek np. Inna czy Alexandra Stan. Ostatnio dużą popularność zdobył zespół Fly Project
  • Film: kinematografia rumuńska może nie jest szczególnie znana, jednak warto poświęcić jej trochę uwagi (osobiście jestem zafascynowana niektórymi rumuńskimi filmami i naprawdę polecam!). Jednym z najpopularniejszych reżyserów pochodzących z Rumunii jest Cristian Mungiu - autor takich filmów jak  "Za Wzgórzami" czy "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", nagrodzony złotą palmą w Cannes. 
  • Sport: tradycyjnym rumuńskim sportem jest oină - gra podobna do baseball'a, w której używa się pałki i skórzanej piłki. Najbardziej popularnym sportem w Rumunii jest jednak piłka nożna, w największych miastach znajdują się stadiony klubów znanych również na arenie międzynarodowej. Z Rumunii pochodzi również popularna gimnastyczka - Nadia Comaneci, która zdobyła 6 medali na Igrzyskach Olimpijskich w 1974 roku.

Oina

Ludzie i jedzenie
Rumuni uchodzą za niezwykle ciepłych i gościnnych ludzi. Przez gości uważani są za miłośników zabawy i żartownisiów
Kuchnia rumuńska jest zbliżona do śródziemnomorskiej, jednak znajduje się pod silnym wpływem tureckim. Tamtejszy obiad składa się z przystawek i dwóch dań. Jako przystawki z reguły podaje się owczy ser (bryndzę), paszteciki z cebulą lub sałatki z prażonego bakłażana (salata de vânăte). Pierwszym daniem jest zupa (ciorba). Najpopularniejszą zupą jest ciorba de burtă (delikatne flaczki) oraz ciorbă de perișoare (zupa z wieprzowymi pulpetami). Drugie danie składa się głównie z mięsa i ziemniaków. Często jadane są tam sarmale - gołąbki z mięsem i ryżem zawijane w liście winogron. Jako dodatek do obiadu można zamówić mamałygę (mămăliga) - papkę z kaszy kukurydzianej jadaną na ciepło. Na deser jada się omlety (omletă), pączki (gogoși) lub tureckie ciasto francuskie z migdałami, polane cukrowym suropem - baklava.
Najpopularniejszym rumuńskim napojem jest wino. Na terenie Rumunii znajduje się sześć regionów winiarskich, a doskonałe białe wina deserowe produkuje się w najsłynniejszym regionie - Cotnari. Poza winami, Rumunia słynie również z śliwowicy (țuica). 

Święta i uroczystości
1, 2 stycznia - Nowy rok (Anul nou) --> spotkania z rodziną, odpoczynek
24 lutego - odpowiednik naszych Walentynek (Dragobete) --> kładzenie bazylii pod poduszkę, jedzenie słonego chleba przez najstarszą kobietę w domu, rzucanie w twarz śnieżkami
kwiecień/maj - Wielkanoc (Paștele) --> malowanie jajek (oua incondeiate), specjalne świąteczne obiady (jagnięcina, orzechowa babka - Pască)
1 maja - Święto pracy (Ziua Tatălui) --> spotkania z rodziną i przyjaciółmi, pikniki
maj/czerwiec - Zielone Świątki (Rusaliile) --> taniec Căluşarii, ceremonie w kościele
29 lipca - Dzień hymnu --> publiczna ceremonia, występy polityków
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Adormirea Maicii Domnului) --> procesje, pielgrzymki
30 listopada - Dzień św. Andrzeja - patrona Rumunii (Sfântul Andrei) --> wystawianie czosnku, żeby przegonić duchy, jedzenie słonego chleba
1 grudnia - Rocznica Wielkiego Zjednoczenia Rumunii (Ziua Națională) --> parady, pokazy wojskowe
8 grudnia - Dzień konstytucji --> publiczne przemówienia, pokazy naukowe w szkołach
21 grudnia - Dzień pamięci ofiar komunizmu w Rumunii - upamiętnia ofiary ulicznych manifestacji pomiędzy 16 a 27 grudnia 1989
25, 26 grudnia - Boże Narodzenie (Crăciun) --> dekorowanie choinek, śpiewanie kolęd, dawanie prezentów bliskim

To ci się przyda
Da - tak
Nu - nie
Bună dimineața - dzień dobry (do południa)
Bună ziua - dzień dobry (po południu)
La revedere - do widzenia
Noapte bună - dobranoc
Scuzați - przepraszam
Vă rog - proszę
Mulțumesc - dziękuję
Nu ȋnțeleg - nie rozumiem
Vă rog să repetați - proszę powtórzyć
Vorbiți englezește - czy mówi pan/pani po angielsku
Pașaport - paszport
Cameră - pokój


źródła informacji:
wikipedia.org 
przewodnik "Rumunia", wydawnictwo Pascal
romaniatourism.com
britannica.com
timeanddate.com

źródła grafiki:
wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz