sobota, 21 lutego 2015

Walencja

Walencja (hiszp. Valencia) to miasto położone w środkowo - wschodniej części Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej o tej samej nazwie (której jest stolicą). Miasto to leżące nad Morzem Śródziemnym jest trzecim co do wielkości (po Madrycie i Barcelonie) miastem w Hiszpanii. Ma powierzchnię 134,65 km² i ponad 800 tysięcy mieszkańców. Przez Walencję przepływa rzeka Turia.

Walencja na mapie Hiszpanii

Walencja to ważny ośrodek finansowy, przemysłowy, a także kulturalno - naukowy. Znajdują się tu duże porty (handlowe i pasażerskie), węzły lotnicze, kolejowe i drogowe oraz zakłady przemysłowe.

Flaga Walencji

Zabytki i atrakcje turystyczne
  Najsłynniejszym kościołem jest Katedra w Walencji. Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Budynek łączy cechy stylu gotyckiego, romańskiego oraz baroku. Znajduje się tu Graal (legendarny kielich, z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy). Naczynie jest dostępne do oglądania przez wiernych. Częścią katedry jest El Micalet, stanowiący jeden z głównych symboli Walencji. Jest to 50 - metrowa, ośmioboczna dzwonnica. Słynnym punktem w tym mieście są dwie, połączone ze sobą wieże: Serrano i Quart.

El Micalet

 Będąc w Walencji, trzeba koniecznie wejść do Museo Nacional de Cerámica - muzeum z setkami cienkich płytek ceramicznych (azulejos). Warte zwiedzenia jest także tamtejsze muzeum sztuk pięknych - Museo Provincial de Bellas Artes, gdzie znajdują się obrazy m.in. El Greca oraz zbiór dzieł sztuki XV wieku pochodzących z tamtego regionu. Ważnym miejscem jest La Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauki). W tej tzw. "dzielnicy przyszłości" znajdują się: L'Hemisfèric (planetarium z kinem), L'Oceanogràfic (największe oceanarium w Europie; znajdują się tu m.in. delfinarium i wyspy lwów morskich), El Palau de les Arts Reina Sofía (Pałac Sztuk im. Królowej Zofii; jest to miejsce wystawiania spektakli muzyczno-taneczno-teatralnych oraz opery), El Museu de les Ciències Príncipe Felipe (Muzeum Nauki Księcia Filipa; ekspozycja najnowszych osiągnięć nauki i techniki), L'Umbracle (podłużny budynek z parkingiem; zdobi go ogród).

La Ciudad de las Artes y las Ciencias (od lewej: El Palau de les Arts Reina Sofía,
L'Hemisfèric,  El Museu de les Ciències Príncipe Felipe, z przodu L'Umbracle)

 Można udać się też do dwóch XVIII - wiecznych parków: Jardins de l'Alameda i Jardins de Montfort oraz do założonego w XVI wieku ogrodu botanicznego - Jardí Botánic. W Walencji jedną z najpiękniejszych gotyckich budowli stanowi La Lonja (giełda jedwabiu). Została zbudowana pod koniec XV wieku. W modernistycznej hali targowej, zbudowanej z żelaza i szkła, można kupić różnorodne artykuły spożywcze, natomiast na zewnątrz sprzedawana jest paella - słynna tamtejsza potrawa, składająca się z ryżu i różnych dodatków.

La Lonja - wnętrze

Życie i zwyczaje mieszkańców
 Świętem typowym dla Walencji jest święto Las Fallas. 15 marca na ulicach całego miasta wystawia się konstrukcje wykonane z mieszanki papieru i wosku, które cztery dni później (w nocy z 19 na 20 marca) są palone. W międzyczasie wszyscy mieszkańcy bawią się w klubach i na ulicach.
  Walencja znana jest też z dość intensywnego życia nocnego. Zwłaszcza w dzielnicy El Carmen pod koniec każdego tygodnia ulice, a także bary i dyskoteki zapełniają się mieszkańcami.



Źródła informacji:
wikipedia.org
Źródła grafiki:
travelin.pl
wikipedia.org
cac.es

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz